Z Lilusiowej biblioteczki: seria książeczek dla maluchów "Co wkoło" Lotty Olsson


Do utraty tchu blog


Czternaście miesięcy to poważny czas. Zabawki bywają nieatrakcyjne i często przegrywają z miskami, garnkami, mąką, ryżem. Ubrania okazują się być fascynujące na tyle, że wszystkie naraz lądują na kędzierzawej główce. Innym razem pralka jawi się jako przechowalnia skarbów, a mamine buty to świetni towarzysze do snu, dlatego ich miejsce jest w łóżeczku. Świat kilkunastomiesięcznego malucha jest niesamowity - wszystko jest nowe, nieznane, do dotknięcia, oblizania i rzucenia o ziemię. Coraz częściej jednak zdarzają się chwile, gdy zamiast destrukcji, pojawia się chęć zbudowania, połączenia, włożenia jedno w drugie. Każdego dnia czuję się zaszczycona, że mogę uczestniczyć w odkrywaniu codzienności przez Lilkę. Fascynacja rzeczywistością i wyobraźnia, która nie zna granic dorosłości, budzą moją uśpioną kreatywność. 


Oswajanie obcego otoczenia to często stresujący okres dla małego człowieka, dlatego naszym - dorosłych zadaniem jest pomoc w poznawaniu nowego. W takich chwilach wyjątkowo przydatna jest literatura. Odpowiednio dobrana lektura to nie tylko czas spędzony na rozkochiwaniu dziecka w książkach, ale także dobry sposób na ukazanie tego, co wkoło. 


Seria książeczek dla maluchów Co wkoło Lotty Olsson 


Do utraty tchu blog


Książeczki z serii Co wkoło autorstwa Lotty Olsson, z ilustracjami Charlotte Ramel to nowa pozycja czytelnicza Wydawnictwa Zakamarki, specjalizującego się w szwedzkiej literaturze dla dzieci. Głównym założeniem książeczek jest ukazanie świata kilkunastomiesięcznego malucha, pełnego nieoczekiwanych zdarzeń, zadziwiających spraw, odkryć małych i dużych.W skład serii wchodzą cztery tomy:

  • Bardzo wielki nos - to książka pomagająca dziecku poznać swoje ciało i zrozumieć różnicę między tym, co małe i tym, co wielkie;
  • Auto robi brum - to mała księga dźwięków;
  • Sweter włóż i już - to krótka lekcja ubierania się;
  • Mały, mały smyk - to przewodnik po codziennych rytuałach małego człowieka.


Do utraty tchu blog


Krótkie, wierszowane teksty, które zazwyczaj zajmują jedynie jeden wers na stronie, to zdecydowanie odpowiednia objętość treści dla niewprawnego jeszcze małego czytelnika. Prosty i informacyjny przekaz pozwala przyswoić znaczenie słów i pomóc w nauce nazywania elementów znajdujących się wkoło.


Do utraty tchu blog


Na uwagę zasługuje również szata graficzna serii, której autorką jest Charlotte Ramel. Grafika często ma dla mnie decydujące znaczenie w wyborze lektury, szczególnie dziecięcej. I choć preferuję kolorowe ilustracje, pełne ruchu, kipiące emocjami, to wiem, że dla Lili to zbyt wiele. W obecnej chwili potrzebujemy stonowanych i jasnych obrazów, które niosą wyraźny przekaz. Mały umysł mojej dziewczynki jest na etapie łączenia słów ze znanymi przedmiotami. Ilustracje Charlotte Ramel są oszczędne, ale wymowne, niekiedy humorystyczne i z pewnością zrozumiałe dla kilkumiesięcznego dziecka.


Jeśli sposób przedstawienia świata w serii Co wkoło wydaje Ci się znajomy, to nic dziwnego - Charlotte Ramel jest autorką również ilustracji do popularnej serii książek dla dzieci o Cynamonie i Trusi.


Do utraty tchu blog

Do utraty tchu blog


Kartonowe wydanie, krótkie i proste w przekazie wierszyki oraz oszczędne, ale urocze i zabawne ilustracje to główne zalety nowej serii Wydawnictwa Zakamarki. Co więcej, jako filolog polski, bibliotekarz, ale przede wszystkim mama uważam, że seria Co wkoło Lotty Olsson ma wszystko, co powinna zawierać lektura dla kilkumiesięcznego malucha, aby rozbudzić w nim miłość do czytania i świata.

Za pomoc w zarażaniu pasją literacką mojego dziecka
dziękuję 


Dane techniczne

Bardzo wielki nos, Auto robi brum, Bardzo wielki nos, Mały, mały smyk Lotta Olsson
Wydawnictwo: Zakamarki
Seria: Co wkoło

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger