KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE - dlaczego warto czytać dzieciom?

dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie dzieciom to jedna z najważniejszych czynności, które rodzice mogą wykonywać dla swoich pociech. To nie tylko sposób na spędzanie czasu razem, ale także ważna forma rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka. W dzisiejszym poście na blogu opowiemy o tym, dlaczego warto czytać dzieciom i jakie korzyści przynosi ta czynność.

Korzyści czytania dzieciom

Czytanie dzieciom ma wiele korzyści, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Oto kilka z nich:

 • Rozwój języka i wyobraźni
 • Wzmacnianie relacji między dzieckiem a rodzicem
 • Rozwój umiejętności społecznych
 • Wzmacnianie zainteresowań
 • Rozwój myślenia logicznego i krytycznego

Rozwińmy te punkty nieco bardziej:

 • Rozwój języka i wyobraźni - Czytanie dzieciom pomaga w rozwijaniu ich słownictwa i zdolności językowych. Dzieci uczą się nowych słów i zwrotów, które potem mogą wykorzystać w codziennej komunikacji. Czytanie również rozwija wyobraźnię dziecka i pomaga w rozwijaniu kreatywności.
 • Wzmacnianie relacji między dzieckiem a rodzicem - Czytanie dzieciom to świetny sposób na budowanie relacji między dzieckiem a rodzicem. Razem spędzony czas wypełniony ciepłem i bliskością, pomaga w kształtowaniu więzi emocjonalnych.
 • Rozwój umiejętności społecznych - Czytanie dzieciom może pomóc w rozwoju umiejętności społecznych, takich jak empatia i zrozumienie innych ludzi. Dzieci uczą się rozpoznawania emocji i nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.
 • Wzmacnianie zainteresowań - Czytanie dzieciom może pomóc w kształtowaniu ich zainteresowań i pasji. Dziecko może odkryć swoje ulubione gatunki literackie i zacząć czytać więcej na własną rękę.
 • Rozwój myślenia logicznego i krytycznego - Czytanie dzieciom może pomóc w rozwijaniu ich umiejętności myślenia logicznego i krytycznego. Dzieci uczą się analizować sytuacje i rozumieć, jak działa świat.

Jak czytać dzieciom?

Czytanie dzieciom nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy wybrać odpowiednią książkę i poświęcić trochę czasu na czytanie. Oto kilka wskazówek, jak czytać dzieciom:

 • Wybierz odpowiednią książkę - Dobrze dobrana książka może przyciągnąć uwagę dziecka i wzbudzić jego zainteresowanie. Dlatego warto wybrać książkę, która odpowiada wiekowi i zainteresowaniom dziecka.
 • Czytaj ze zrozumieniem - Podczas czytania, ważne jest, aby czytać ze zrozumieniem i przekazywać emocje, które towarzyszą historii. Można zmieniać ton głosu, by lepiej oddać nastrój sceny. W ten sposób, dziecko lepiej zrozumie treść książki i bardziej zaangażuje się w czytanie.
 • Zachęcaj do rozmowy - Podczas czytania, warto zwracać uwagę na pytania i komentarze dziecka. Zachęcaj je do rozmowy na temat historii, której słuchają. To świetny sposób na rozwijanie myślenia krytycznego i zrozumienia treści książki.
 • Czytaj regularnie - Czytanie dzieciom powinno stać się stałym elementem codziennego życia. Można wybrać konkretną porę dnia, np. przed snem, i codziennie czytać dziecku przez kilka minut. W ten sposób, czytanie stanie się rutyną, a dziecko będzie miało stały kontakt z literaturą.
 • Stwórz odpowiednie warunki do czytania -można sięgnąć po miękkie poduszki, kocyki lub podgrzewacz do herbaty. Wszystko, co sprawi, że dziecko poczuje się wygodnie i zrelaksowane.

Czytanie dzieciom to ważny element w rozwoju dziecka. Pomaga w rozwijaniu języka i wyobraźni, wzmacnia relacje między dzieckiem a rodzicem, rozwija umiejętności społeczne oraz krytyczne myślenie. Czytanie dzieciom to także świetny sposób na budowanie zainteresowań i pasji. Zachęcam wszystkich rodziców, aby codziennie poświęcali czas na czytanie swoim dzieciom.

Ostatnio na naszym blogu

Książka "Ależ, Bolusiu!" - Barbro Lindgren, Olof Landström

Książka "Ależ, Bolusiu!" to prawdziwa perełka w światowej literaturze dziecięcej. Opowieść o upartym Prosiaczk

Co musi się znaleźć w każdej kosmetyczce?

Dzisiaj chciałabym porozmawiać z Wami o trzech kosmetykach, które uważam za niezbędne w każdej kosmetyczce. Ch

Książka "Małe kobietki" - Louisa May Alcott

"Małe kobietki" to klasyczna amerykańska powieść Louisy May Alcott, która opowiada historię czterech sióstr -

Książki ze zwierzętami dla dzieci

Dla dzieci książki to nie tylko sposób na rozrywkę, ale również narzędzie do nauki i rozwijania wyobraźni. Ksi

Ciasteczka z miodem, cynamonem i skórką pomarańczy

Ciasteczka zawsze są wspaniałym pomysłem na słodki poczęstunek do kawy lub herbaty. Dzisiaj proponuję Wam prze

Szparagi w cieście francuskim z boczkiem i serem

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na szparagi w cieście francuskim z dodatkiem boczku i sera.