Zaplanuj urlop z książką – Pobudź wyobraźnie na wakacjach

Redakcja

21 lutego, 2024

Czytanie książek to świetny sposób na spędzenie wakacji. W tym artykule postaram się zachęcić Was do zaplanowania urlopu z książką. Przedstawię zalety takiego podejścia, polecę Wam też kilka ciekawych lekkich pozycji idealnych na „leżak” ale i podpowiem, jak znaleźć odpowiednie miejsce na wakacje, które sprzyja spokojnemu czytaniu.

Przede wszystkim spokój

Wakacje to czas odpoczynku, regeneracji sił i nabrania energii na cały rok. Nie ma zatem nic lepszego niż spędzenie czasu w pięknym otoczeniu, z dala od zgiełku miasta. Choć niektórzy lubią aktywnie odpoczywać gdy dużo się dzieje dookoła i spędzać czas aktywnie, to ja jednak wolę na wakacjach po prostu leniuchować… Dlatego też zawsze wybieram takie miejsca na wakacje, które sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi. W ciągu ostatnich kilku sezonów wakacyjnych wybieraliśmy z rodziną klimatyczne domki nad morzem – najlepiej w jakiejś mniejszej miejscowości. Dla nas to idealne rozwiązanie, aby zrelaksować się, z dala od zgiełku miasta. Bliskość morza miała dla nas drugorzędne znaczenie. Ważne aby była przestrzeń i spokój. No i ważne aby to nie były domki ulokowane jeden przy drugim i jeszcze z betonową kostką dookoła. A takie miejsca się zdarzają – ale kto co lubi 🙂

Czytanie na wakacjach

Czytanie książek to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także doskonała forma relaksu. Mnie to niesamowicie odpręża. Dzięki czytaniu odrywam się od codzienności i zanurzam w klimacie nadanym przez autora. Niektórzy twierdzą, że czytanie książek jest lepsze niż oglądanie filmów czy seriali. Dlaczego? Ponieważ czytanie pobudza naszą wyobraźnię, a każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie o postaciach i miejscach opisanych w książce. Ale czy to nie strata czasu spędzać swój urlop z książką? Jeśli zatracisz się w czytaniu to faktycznie – godziny szybko mijają. Ja jednak wychodzę z założenia, że wszystko dobre co z umiarem. Na czytanie poświęcam godzinę do dwóch dziennie – tutaj trzeba się pilnować, bo czas szybko leci! Ale na wakacjach mam swój rytuał. Leżak, słońce, szum fal i ulubiona książka. Nic tak dobrze nie relaksuje. Ponadto, regularne czytanie wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Badania wykazują, że czytanie zmniejsza poziom stresu, poprawia pamięć oraz kreatywność. Ja tylko mogę to potwierdzić.

Znajdź odpowiednie miejsce na wakacje z książką

No właśnie, o tym już wspominałam. Jeśli chcemy znaleźć odpowiednie miejsce na wakacje, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, powinniśmy wybrać miejsce, które odpowiada naszym potrzebom. My polecamy wakacje w Polsce ale w mniejszych miejscowościach. Uwielbiam szum fal, więc morze Bałtyckie odwiedzam kilka razy w roku. I zdecydowanie mogę polecić takie miejscowości jak Pobierowo, Bobolin czy Pogorzelicę. Choć jeśli wolicie spędzić wakacje także aktywnie to może lepiej wybrać większą miejscowość. W każdym razie, odpowiednia miejscówka to podstawa. Domki letniskowe to idealny wybór dla nas nie tylko nad morzem. Zawsze wybieramy tego typu obiekty. W takich spokojnych miejscach możemy skupić się na czytaniu, bez względu na to, czy lubimy powieści przygodowe, kryminały czy romanse. W domkach letniskowych mamy również wszystko, co potrzebne do spędzenia udanego wypoczynku – własna kuchnia, dużo przestrzeni i zieleni dookoła i zapach grilla.

Jak wybrać odpowiednią książkę na wakacje?

Wybór odpowiedniej książki na wakacje to nie lada wyzwanie. Przy nieodpowiednim wyborze lektury łatwo byłoby się zniechęcić. Jeśli jesteś miłośnikiem literatury to prawdopodobnie masz swoje ulubione gatunki i autorów. Jeśli jednak nie mamy pewności, co wybrać, warto zacząć od książek bestsellerowych lub polecanych przez znajomych. Ważne jest również to, by książka, którą wybieramy, odpowiadała naszym zainteresowaniom choć nie warto też się zamykać w swojej bańce. Na wakacjach lektura powinna być jednak lekka i nie zmuszać zbytnio do myślenia. Pamiętaj to ma być relaks a nie maraton lub intensywny kurs programowania! A oto moje kilka propozycji lekkich i ciekawych tytułów:

  • „Wszystko, co kocham” Małgorzata Kalicińska
  • „Mała czarna” Sophie Kinsella
  • „Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins
  • „Miłość w czasach zarazy” Gabriel Garcia Marquez
  • „Powrót do Paryża” Tatiana de Rosnay

Polecane: