Jak powstała książka? Kiedy pojawiła się pierwsza książka i jak wyglądała?

Redakcja

27 lutego, 2024
Książki towarzyszą mi od dziecka i zawsze miały dla mnie ogromne znaczenie – lubię poznawać nowe historie, światy i ludzi. Książki nie tylko dostarczają mi wiele rozrywki, ale również pomagają mi zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Są źródłem wiedzy i inspiracji, a także sposobem na ucieczkę od codzienności. To dzięki nim możemy rozwijać nasze umysły i kulturę, zrozumieć historię oraz kształtować przyszłość. W tym poście chciałbym się skupić na historii powstawania książek – jak powstała pierwsza książka i jak się zmieniały na przestrzeni wieków. Od zawsze fascynowała mnie historia powstawania książek i ich rozwój na przestrzeni wieków. Pismo towarzyszy człowiekowi od wielu wieków i jest jednym z fundamentów rozwoju naszych cywilizacji. Pierwsze formy zapisu, takie jak malowidła na ścianach jaskiń czy papirusy, powstawały już w starożytności. Biblioteki, w których przechowywano książki, działały już w starożytnej Grecji i Rzymie, a słynna Biblioteka Aleksandryjska była wówczas jednym z największych ośrodków kulturalnych na świecie.

Proces powstawania książek był długi i zmieniał się na przestrzeni wieków. W średniowieczu wiele zakonów miało swoje specjalne skryptoria, w których zakonnicy przepisywali księgi. Była to bardzo żmudna praca, wymagająca ogromnego skupienia. Rękopisy były później ozdabiane i oprawiane, a iluminacje, czyli wykonywane przez iluminatora motywy zdobnicze, były w wielu przypadkach bardzo dopracowane. Przepisywanie książek było bardzo czasochłonne i wymagało ogromnego nakładu pracy, dlatego książki w tamtym okresie były bardzo kosztowne i zarezerwowane dla zamożnych osób. W związku z tym, wiedza była traktowana jako luksus niedostępny dla większości społeczeństwa.

Z czasem pojawiły się kodeksy, które charakteryzowały się połączeniem wszystkich kartek w miejscu określonego obrzeża. W ten sposób powstawały pierwsze książki, jakie znamy dzisiaj. Pierwsza książka drukowana, Biblia Gutenberga, pojawiła się w XV wieku i była jednym z największych przełomów w historii powstawania książek. Wynalezienie druku pozwoliło na masową produkcję książek, co zrewolucjonizowało proces produkcji i dystrybucji książek. Książki stały się bardziej dostępne i popularne, a literatura zaczęła odgrywać coraz większą rolę w kulturze i życiu społeczeństwa. Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, powstały nowe formy publikacji, takie jak e-booki i audiobooki. Jednak mimo to książki nadal odgrywają ważną rolę w życiu społecznym i kulturowym. To dzięki nim możemy rozwijać nasze umysły, kształtować naszą wiedzę oraz poznać historię i kulturę innych ludzi i narodów. Dlatego uważam, że książki są jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości.
Nazwa Informacje Prawdopodobna data powstania
Papirus Roślinny materiał pisarski, wykorzystywany w starożytnym Egipcie. C. 3000 p.n.e.
Pergamin Skórzany materiał pisarski, stosowany w średniowieczu i starożytności. C. 200 p.n.e.
Tabliczki gliniane Płaskie tabliczki z gliny, zapisywane pismem klinowym. C. 3300 p.n.e.
Tabliczki woskowe Płaskie tabliczki z wosku, zapisywane rylcem lub kijem z końskiej grzywy. C. 400 p.n.e.
Ponad 2,5 tysiąca lat temu, około 600 roku p.n.e., powstała najstarsza znana książka na świecie. Księga ta została stworzona poprzez połączenie sześciu płytek wykonanych z 24-karatowego złota o wymiarach 5 na 4,5 cm. Strony zostały spięte złotymi pierścieniami, a na każdej z nich znajdują się nie tylko teksty, ale również wizerunki wojowników, jeźdźca, syren i liry. Zapisane na płytach słowa są w języku Etrusków. Niestety, do dziś nie udało się w pełni odczytać tych zapisków. Język, co prawda, został już zidentyfikowany, ale większość tekstów pozostaje nieodczytana z powodu trudności w zrozumieniu dokładnego znaczenia słów i form gramatycznych.
Nazwa Informacje Prawdopodobna data powstania
Zwój Długa i wąska rolka z papirusu lub pergaminu, służąca jako nośnik tekstu. C. 3000 p.n.e.
Kodeks Książka składająca się z zszytych razem kart papieru lub pergaminu. C. 2-4 w.n.e.
Inkunabuł Książka drukowana przed rokiem 1501, ręcznie wykonana przez drukarza na prasie drukarskiej. 1440-1500

Przez długi czas za najstarszą książkę na świecie uznawano Diamentową Sutrę z 868 r. n.e. Jest to tłumaczenie sanskryckiego tekstu na język chiński, a zwój ten ma 17,5 stóp długości i 10 cali szerokości. W 1907 roku Aurel Stein, węgierski archeolog i podróżnik pochodzenia angielskiego, odkrył ten zabytek podczas swojej drugiej wyprawy, podczas której odwiedził Jaskinie Tysiąca Buddów w Dunhuang i poznał taoistycznego kapłana, który był opatem starożytnych jaskiń. Stein kupił kilka egzemplarzy obrazów, haftów i innych artefaktów, w tym Diamentową Sutrę, która jest przechowywana w British Museum. Mimo że Diamentowa Sutra jest jednym z najstarszych znanych zabytków literackich, to już wówczas zwykłe książki osiągały ogromne nakłady. W latach 847-851 wydrukowano kilkaset tysięcy egzemplarzy biografii alchemika Liu Honga, a masowo drukowano również kalendarze.

Polecane: