Książkowy Kalendarz Adwentowy #2 | "Celestynka" i "Ekspres polarny"


Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

- Nie ma naklejek... Chciałam taką z naklejkami. - patrzę na grymas niezadowolenia, który maluje się na jej buzi. Myślę o tym, ile czasu spędziłam na gromadzeniu tych książek, starannym owijaniu w papier, zarwanych wieczorów. Czuję jak robi mi się gorąco ze złości, uczucie narasta z taką prędkością jak rozrywanie paczki w rękach Lisi. 
- To twoja wina. Wychowasz rozkapryszoną pannicę, której wszystko się należy. - łajam się w duchu. Jednak po chwili dodaję na głos:
- A spróbuj ją chociaż otworzyć... - Lili spogląda na leżącą przed nią książkę. Podnosi i odkłada z rezygnacją.
- Nie mogę.
- Popatrz, ona ma takie ubranko. - wysuwam książkę z pudełka, prezentując zawartość. - To książeczka, która przypomina pudełko z zapałkami. Wiesz co to są zapałki?
Widzę to. Widzę jak jej oczy zaczynają skrzyć się zaciekawieniem. Chwytam się tej sekundy dziecięcej uwagi, wkładając w to całe umiłowanie do książek. Zaczynam snuć opowieść o małej zapałce, która nie chciała być jak inne. O zapałce, która nie bała się marzyć. 

Mogłam odpuścić i dać sobie spokój. Bo nie zawsze jest tak, że Lilka skacze z radości na widok kolejnej książki. Czasami czuje się znudzona, innym razem rozczarowana, bo minęłam się z jej oczekiwaniami. Jednak nie poddaję się w walce o to, aby książki były obecne w jej codzienności. 

Nie będę ściemniać - "Celestynka" nie okazała się miłością od pierwszych chwil. Jednak gdy zażegnałyśmy kryzys niespełnionych życzeń, okazało się, że to ta jedna z ulubionych... 

Czasami warto zawalczyć. Dać siebie więcej. Choć zdecydowanie łatwiej byłoby mi odłożyć książkę na bok i włączyć bajkę na Netflixie...


"Celestynka. Gwiazda na nocny niebie" Gaëlle Callac

 

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.


Celestynka trafiła do nas przy okazji. Wylądowała w koszyku podczas zakupu Ekspresu polarnego, o którym za chwilę. I nie było zachwytu od pierwszych chwil (patrz wyżej), wymagało to trochę więcej zachodu z mojej strony. Później jednak była ciekawość, była radość.


Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.


Celestynka jest jedną z zapałek, mieszkających w ciasnym pudełku. Jednak różni się od innych, nie zadowala ją bycie zwykłą zapałką. Celestynka chciałaby być gwiazdą, wskazać drogę rozbitkowi, rozświetlić świąteczne drzewko... Pewnego dnia pudełko otwiera się, a Celestynka trafia w ziębnięte palce dziewczynki...


Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.


Nie tylko perspektywa historii tu zaskakuje - znana opowieść o dziewczynce z zapałkami opowiedziana przez jedną z zapałek. Na uwagę zasługuje również nietypowa forma książki, która pomyślana jest jako pudełko zapałek. Do tego piękne, utrzymane w ciepłych barwach ilustracje, które tworzą przytulną aurę podczas wspólnego czytania.


Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.


🎄🎅🎄

"Ekspres polarny" Chris Van Allsburg

 

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.


Ta opowieść ma ponad 30 lat i ponad 12 milionów sprzedanych egzemplarzy (choć po ostatnim dodruku myślę, że znacznie więcej)...


Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.


Jest wieczór wigilijny i wszyscy czekają na odwiedziny Św. Mikołaja. Szczególnie mały chłopiec, główny bohater opowieści Chrisa Van Allsburga. Jednak zamiast sań, pod jego domem pojawia się zaczarowany pociąg, tytułowy ekspres, który zabiera go na Biegun Północy. Razem z nim podróżują inne dzieci. Na miejscu chłopiec nie tylko spotyka Św. Mikołaja, ale nawet otrzymuje prezent - dzwonek pochodzący ze bożonarodzeniowego zaprzęgu. Tam przekonuje się, że niestety nie wszystkim dane jest usłyszeć jego dźwięk. Słyszą tylko ci, którzy naprawdę wierzą...


Podobno ta nowa wersja różni się od pierwszej. Podobno są źle wykadrowane grafiki, coś zostało ucięte, coś niedociągnięte... Nie mamy porównania. Jednak przekaz tej krótkiej historii urzeka i otwiera na dalszą rozmowę.


Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

🎄🎅🎄
 
Zapraszam również do obejrzenia drugiej części naszej przedświątecznej krzątaniny. Tam również opowiadam o wspomnianych książkach, prezentując to, co w środku. Ponadto są Mikołajki, pieczenie pierników, Bilbo i wspólna codzienność, która nabiera szczególnego znaczenia w grudniu.
Dane techniczne książek

1. Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie
Tekst: Gaëlle Callac
Ilustracje: Marie Desbons
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 28

2. Ekspres polarny
Tekst i ilustracje: Chris Van Allsburg
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 34

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger