Z Lilusiowej biblioteczki: Astrid Desbordes o miłości i rodzeństwie


do utraty tchu blog


Niekiedy o sprawach ważnych nie potrafimy rozmawiać w sposób prosty i zrozumiały. Wydaje nam się, że potrzebują one oprawy, ozdobników i peanów. Zapętlamy myśli, zawiązujemy na supeł słowa i zamykamy w sobie to, co powinno codziennie być wypuszczane w świat. Gubimy się w emocjach, odgradzamy od tego, co trudne do wyrażenia. Niepotrzebnie komplikujemy to, co w rzeczywistości jest bardzo łatwe i naturalne. 


Jak opowiedzieć o miłości, która jest niezmierzona? Jak zamknąć ocean uczuć w szklance dwóch słów? Okazuje się, że wszystko jest możliwe. Wystarczy sięgnąć po odpowiednią literaturę. 


Astrid Desbordes w dwóch swoich książkach udało się ująć to, co leży u podstaw rodzinnych relacji. Cierpliwość, wyrozumiałość, oddanie, bezinteresowność, chęć poznania i wreszcie miłość. Miłość i jej kontynuacja Moja młodsza siostra to niesamowicie przejmujące opowieści o bezmiarze pojemności ludzkiego serca. Miłość Astrid Desbordes


do utraty tchu blog


Na długo przed tym zanim zostałam mamą wiedziałam, że nie będę miała trudności z okazywaniem i mówieniem o uczuciach do swojego dziecka. Nie pomyliłam się. Przychodzi mi to równie łatwo, jak oddychanie. Bo ta miłość jest właśnie dla mnie jak powietrze. Mam jednak świadomość, że jest wiele osób, którym czynią to z trudnością. Dlatego sądzę, że książka Miłość Astrid Desbordes jest szczególnie adresowana do nich.


- Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?

Zwykłe tak nie wystarczy małemu człowiekowi, który chciałby zrozumieć to, co dzieje się w jego główce, chłonnej jak gąbka. Jak więc opisać, że miłość rodzica do dziecka jest nieskończona, bezinteresowna i po prostu na zawsze?


Astrid Desbordes postanawia pokazać to, co mamy na wyciągnięcie ręki. Codzienność, wspólnie spędzone chwile - te udane, które chwytają za serce, ale i te ciężkie, które buzują w nas jak wulkan złości. Bo w tym dniu powszednim kryje się miłość. W każdym geście, spojrzeniu, słowie.


do utraty tchu blogAutorka dotknęła jeszcze jednej bardzo ważnej sprawy. Uczyniła to subtelnie, ale odczuwalnie. 


Kocham cię, bo jesteś moim dzieckiem,ale nigdy nie będziesz tylko mój.


Zapominamy o tym. Wielokrotnie. Ta mała osóbka, która spogląda na nas każdego dnia, której przekazujemy świat, którą otaczamy ochronnym parasolem kiedyś będzie kroczyć własną drogą. Będzie żyła z innymi ludźmi. Nie róbmy tak, aby nam było wygodniej. Dołóżmy wszelkich starań, aby wypuścić z rodzicielskich objęć porządnego człowieka, z którego będziemy dumni.Moja młodsza siostra Astrid Desbordes


do utraty tchu blog


Pojawienie się rodzeństwa w życiu każdego dziecka to musi być ogromne przeżycie. Trzeba się przesunąć i zmniejszyć przestrzeń, którą miało się na wyłączność. Należy się dzielić, a czasami zająć tylko sobą. To musi być szalenie ciężkie. Nie wiem tego na pewno, bo jestem pojedynczą mamą i najmłodszą z rodzeństwa. Jednak, gdy nadejdzie ten dzień, gdy będę musiała się z tym zmierzyć, to chciałabym, aby Lili poznała historię Archibalda i jego maleńkiej siostrzyczki.


Moja młodsza siostra Astrid Desbordes to urocza i wzruszająca opowieść o uczuciach miedzy rodzeństwem widziana oczami starszego brata. To czas oczekiwania, odsunięcia i niekiedy samotności, poznawania się, wspólnej zabawy i kłótni, ale przede wszystkim radości, jaką można czerpać z życia w rodzinie. 


do utraty tchu blogProste i krótkie zdania, jasny przekaz oraz przykłady dobrze znane małemu dziecku to zdecydowanie ogromna zasługa przystępności książek Astrid Desbordes. Autorka z czułością i naturalnością przekazuje to, co stanowi clou relacji w rodzinie. 


Na szczególną uwagę zasługą również subtelne ilustracje, utrzymane w pastelowych tonach autorstwa Pauline Martin, które wypełniają karty obu książek. Staranność i sugestywność szaty graficznej to ogromny atut tego wydania. 


do utraty tchu blogWyjątkowo nastrojowe i urokliwe. Misterne i dopracowane. Takie są właśnie książki Astrid Desbordes z ilustracjami Pauline Martin.


Szczerze polecam!Dane techniczne

Astrid Desbordes
Miłość
Moja młodsza siostra

Ilustracje: Pauline Martin
Wydawnictwo: Entliczek
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger