Z Lilusiowej biblioteczki: "Poznaj Pettsona i Findusa" Sven Nordqvist


do utraty tchu blog


Między żółtymi, roziskrzonymi od letniego słońca polami a zielonymi łąkami, na szwedzkiej prowincji mieszkał pewien staruszek. Miał chatkę z drewutnią i kury wysiadujące ciepłe jajeczka. Tuż za domem rozciągał się ogród, pełen pachnących owoców i warzyw. Choć życie Pettsona było spokojne, co rano budziły go odgłosy z kurnika, a powietrze ciężkie było od zapachu skoszonego siana, to jednak bywały chwile, że staruszek czuł się bardzo samotny...


Pewnego dnia w jego wypełniony ciszą i uporządkowany świat wkroczył niecodzienny gość - kot Findus. Nie myślcie sobie, że to taki leniwy kocur, który spędza dzień na drzemkach, przerywanych powolnymi spacerami. O nie! Otóż Findus to rezolutny kociak, który nosi pasiaste ogrodniczki, a w głowie mu psoty i figle. Do tego potrafi mówić! Od tej pory Pettson ma pełne ręce roboty, wciąż biega za tym wyjątkowym kotem. Jednak mimo niezliczonych szaleństw i gwaru staruszek czuje, że przyjaźń z Findusem to najwspanialsza rzecz, jaka go spotkała.

Poznajcie Pettsona i Findusa. Poznaj Pettsona i Findusa Sven Nordqvistdo utraty tchu blog


Urok Findusa polega na tym, że nawet zwykły dzień potrafi uczynić magicznym, pełnym uśmiechu i zabawy. Tym razem wpadł na pewien pomysł - pochował różne rzeczy w gospodarstwie Pettsona, a zadaniem starszego pana było podążanie zgodnie ze wskazówkami kota. Choć idea zabawy wymyślonej przez Findusa jest powszechnie znana, to nie jest to takie proste zadanie dla jego przyjaciela. Pettson może jednak liczyć na pomoc mieszkających z nim zwierząt, a rozwiązanie zagadki może okazać się bardzo aromatyczne i niesłychanie smaczne...


Seria o uroczym staruszku Pettsonie i jego niesfornym kocie Findusie należy do jednych z moich ulubionych, a powoli wkrada się również w serduszko Lilki. Na pierwsze spotkanie z bohaterami Svena Nordqvista i mojej piętnastomiesięcznej córeczki wybrałam książeczkę, która ma teksturowe kartki. Bardzo mnie to cieszy, że popularne pozycje, które zazwyczaj adresowane są do nieco starszych odbiorców, zaczynają być wydawane właśnie w twardej oprawie. To ogromne ułatwienie dla małych rączek, które coraz lepiej radzą sobie z kartkowaniem. 


Tekst książeczki, choć troszeczkę dłuższy, napisany jest przystępnym i zrozumiałym językiem. Nie zraża mnie niemożność doczytania książeczki od deski do deski. Lili jest jeszcze na etapie oglądania, wskazywania paluszkiem interesujących elementów grafiki i tylko chwilami ma ochotę na wysłuchanie całej opowieści. Jednak obcowanie z literaturą daje liczne możliwości, pozwala na odnalezienie wspólnego języka z małym, ciekawym świata człowiekiem.


do utraty tchu blog


Poznaj Pettsona i Finbdusa Svena Nordqvista można czytać na wiele sposobów. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko poddać się magii czytania. 😊 Z tymi najmniejszymi maluchami warto obejrzeć książeczkę, pobawić się w nazywanie zwierząt przy pomocy wyrazów dźwiękonaśladowczych. To również dobry czas na naukę kartkowania. Z nieco starszymi, ale tylko troszeczkę można pobawić się w skrócone czytanie i wyszukiwanie mniejszych elementów na obrazkach. Ze starszymi zaś mamy cały wachlarz zabaw z książką - czytać, snuć własne opowieści, wyszukiwać tyci tyci przedmioty na ilustracjach i cieszyć się wspólnie spędzoną chwilą.


Na uwagę zasługuje również szata graficzna, która dla mnie jest szalenie istotna przy wyborze literatury dziecięcej. Autorem ilustracji jest również Sven Nordqvist, który z wyjątkową dbałością  o szczegóły ukazał świat Pettsona i Findusa. Niemniej mimo tej drobiazgowości w grafice całość prezentuje się zgodnie z ideą szwedzkiego porządku i prostoty. Książeczka jest utrzymana w ciepłych, przyjemnych dla oka barwach. Sądzę, że humorystyczne obrazy w szczególności rozbawią tych odrobinę starszych czytelników. 


do utraty tchu blog

do utraty tchu blog


Seria o Pettsonie i Findusie to zbiór aż dwunastu książek oraz audiobook na płycie. Prezentowana przeze mnie książeczka zdecydowanie przeznaczona jest dla młodszych dzieci, pozostałe zaś pozycje będą cieszyły się uznaniem dzieci powyżej 3 roku życia. Jednak z autopsji wiem, że sugerowany wiek odbiorcy należy rozpatrywać indywidualnie, bo moja mała dziewczynka coraz lepiej radzi sobie z książkami z miękkim stronami. 😉


Między polami i łąkami, w szwedzkiej wiosce mieszka staruszek Pettson i kot Findus. Są tam też kury, krowy i mnóstwo zabawy. Z pewnością nie będziesz się tam nudzić.
Dane techniczne

Poznaj Pettsona i Findusa Sven Nordqvist
Wydawnictwo: Media Rodzina
ISBN: 978 83 8008 107 9

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger