Muminkowe mądrości


do utraty tchu blog


Niekiedy gorset dorosłości bardzo mi ciąży. Uwiera nieproporcjonalnym krojem nieuniknionego. Za krótki czas nie zakrywa chaosu, który w środku mąci codzienny spokój. Lubię wtedy przykryć się wspomnieniami tego, co dawniej. Gdy dzień kończył się na rozgrzanym asfalcie, a głowę zadzierałam w kierunku rozgwieżdżony nieba. Otulałam się wówczas płaszczem beztroski i tym, co znane. 


Dziś przebieram we wspomnieniach, przekładam dziecinne myśli i układam jedną na drugiej, tworząc bezpieczny stosik. Za każdym razem odkrywam coś nowego, inaczej spoglądam i smakuję, rozkoszując się chwilą. Niby znane, a jakbym dopiero ujrzała i cieszyła się tym pierwszym spotkaniem. 


Ostatnio sięgnęłam po Muminki - czyżbym przeczuwała, że będę musiała znów skryć się przed dorosłością? Czasami mi z nią nie po drodze. Wolałabym znów być małą dziewczynką, z długim ciemnym warkoczem przerzuconym przez ramię, z obdartymi wiecznie kolanami. Z Muminkiem, Mamą Muminka, Tatusiem Muminkiem, wśród maleńkich trolli jakoś lżej i prościej. Przerzucając muminkowe zdania przekonuję się, że to bardzo mądre stworzonka. Zdecydowanie mądrzejsze niż niektóre duże i poważne rozumki.10 wyjątkowych cytatów z Muminkówdo utraty tchu blog


Jutro będzie nowy, długi dzień. Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.

Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas.


do utraty tchu blog


Jak się gniewać, to się gniewać - stwierdziła mała Mi, obierając ziemniaka zębami - Trzeba czasem być złym, każde najmniejsze stworzenie ma prawo być złe. Ale Tatuś gniewa się nie tak, jak trzeba. Nic nie wydmuchuje z siebie, tylko wciąga do środka.

Wróci słońce - myślał Muminek, podniecony. - Koniec z ciemnościami, koniec z samotnością. Będzie można usiąść sobie na werandzie i pogrzać plecy...

Opowiadać przedwcześnie o swoich najskrytszych marzeniach jest rzeczą bardzo niebezpieczną.


do utraty tchu blog


Dziwne, że ludzie mogą stać się smutni, a nawet źli, gdy życie staje się zbyt łatwe. Ale tak to już jest. I wtedy najlepiej zacząć od nowa, od drugiego końca.

Czy to nie przyjemne mieć kogoś, kto tęskni i chodzi, i czeka, i czeka?

Tyle jest rzeczy, których się nie rozumie - szepnęła do siebie Mama Muminka. - Ale właściwie dlaczego zawsze miałoby się dziać tak, jakeśmy do tego przywykli?


do utraty tchu blog


Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne. 

Właściwie chodzi wyłącznie o to, żeby nie poddać się zmęczeniu, nigdy nie dopuścić do braku zainteresowania, do obojętności, nigdy nie zagubić swej bezcennej ciekawości, bo wtedy człowiek sam sobie pozwala umrzeć.


do utraty tchu blogCzasami można się zapętlić w myślach bardzo dorosłych i poważnych, że tak ciężko się robi i łatwo zgubić obraną ścieżkę. Coś zasnuje oczy jak mleczna mgła, oślepi. Nie lubię uciekać, omijać to, co niewygodne, ale przecież każdy czasami musi odpocząć. Nie da się tak ciągle brać za bary z życiem. Może lepiej przystanąć, złapać oddech, wrócić do tego, co ufne i oddane. Ukołysać się we wspomnieniach, aby ponownie móc marzyć. A może nie warto żyć marząc, lepiej żyć marzeniami, wprawić je w ruch. Otrzepać się z wątpliwości, dzielnie podnieść czoło. Przecież jutro będzie nowy, długi dzień. Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.
do utraty tchu blogBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger