Seria DIMILY Estelle Maskame


do utraty tchu blog


Gdy sięgałam po pierwszą część serii DIMILY Estelle Maskame spodziewałam się, że jest to literatura młodzieżowa, tak zwane New Adult. Oczekiwałam lekkiej lektury o pierwszych miłostkach, wielkich problemach nastolatek, ze szkolnym tłem. Po części moje prognozy się sprawdziły. Jednak nie przypuszczałam, że tak bardzo pochłonie mnie życie Eden i Tylera, że z wypiekami na twarzy będę wyczekiwała kolejnych tomów. 


DIMILY Estelle Maskame


do utraty tchu blog


Eden to zwyczajna nastolatka - w miarę poukładana, rozsądna, z niewielkim problemem akceptacji swojego młodego ciała. Pojawia się nagle w Santa Monica, aby odwiedzić ojca i jego nową rodzinę. To właśnie tam poznaje Tylera, syna macochy, który jest tak nieznośny, że od pierwszych chwil Eden żywi do niego nieskrywaną niechęć. Dziewczyna szybko poznaje nowych znajomych i wchodzi w świat hollywoodzkiej młodzieży. Jednak ten świat musi dzielić też z Tylerem. Początkowo agresywny chłopak, który ewidentnie ma problemy z alkoholem i narkotykami zaczyna intrygować Eden. Dwójka, zagubionych w dorosłej rzeczywistości, nastolatków zaczyna się zbliżać do siebie. 


Pozornie głównym problemem bohaterów DIMILY jest zakazane uczucie, które muszą ukrywać przed otoczeniem. Jednak czy faktycznie to jest ich jedyne zmartwienie? Z każdym kolejnym tomem zaczynałam dostrzegać wartość tej trylogii. Znalazłam tu sposób radzenia sobie z agresją, z przemocą, bolesną przeszłością i pokusami, jakie czyhają na młodych we współczesnym świecie. Ponadto autorka usiłuje ukazać także konflikt pokoleń oraz starania zarówno rodziców, jak i dzieci w odnalezieniu porozumienia. 


Akcja każdej z trzech części przenosi czytelnika do innego miejsca. Maskame rozpoczyna swoją opowieść w Santa Monica, aby w kolejnym tomie zabrać nas do Nowego Jorku i na koniec przenieść historię do Portland, rodzinnego miasta Eden.  Z pewnością dzięki różnorodności tła powieść zyskuje na atrakcyjności. Ponadto na uwagę zasługuje również język Maskame. Autorka jest rówieśnicą wykreowanych przez siebie bohaterów - sposób wyrażania młodych jest jej bliski, co widoczne jest w narracji DIMILY. Początkowo mnie to raziło, ale po lekturze ostatniego tomu sądzę, że to dobry zabieg - przecież New Adult adresowane jest do młodego czytelnika. 


do utraty tchu blog


Estelle Maskame debiutowała w bardzo przyzwoity sposób. Stworzyła historię o młodych ludziach, którzy popełniają błędy, ale jednocześnie starają się żyć w zgodzie ze sobą. DIMILY to opowieść o drugiej szansie, na którą warto się zdobyć.


Z przyjemnością spędziłam czas, poznając losy Eden i Tylera. Jako żonomatka uwielbiam od czasu do czasu wrócić do lat, gdy miałam naście lat i pstro w głowie. Zresztą pisałam o tym już jakiś czas temu ⇨ Young Adult / New Adult. Czy to mi nie przystoi? Dziś nadal obstaję przy stanowisku, że dobrze jest wychodzić poza czytelniczy kokon, odkrywać nowe i cieszyć się, że po prostu można miło spędzić chwilę z książką. Dane techniczne

DIMILY Estelle Maskame
tom 1: Czy wspominałam, że Cię kocham?
tom 2: Czy wspominałem, że Cię potrzebuję?
tom 3: Czy wspominałam, że za Tobą tęsknię?
Wydawnictwo: Feeria
Seria: DIMILY

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger