Wątróbka jest dość dyskusyjnym przysmakiem, bo albo się ją kocha, albo nienawidzi. Ja należę do pierwszej grupy i wątróbkę bardzo lubię, dlatego od czasu do czasu pojawia się ona w moim obiadowym menu. Najczęściej podaję ją z duszonym jabłkiem i cebulą, innym razem jabłko zastępuję pomidorami. Jednak zauważyłam, że ta forma już się trochę przejadła. W przerwaniu tej wątróbkowej rutyny pomogła mi Biedronka (tak jest! Biedronka! 😄), która tuż przed końcem roku obdarowała mnie kalendarzem. Znalazłam w nim naprawdę masę inspiracji na obiady, przekąski i desery. Jedną z propozycji była sałatka z wątróbką drobiową, którą postanowiłam trochę urozmaicić i stworzyć bardzo smaczny i zdrowy obiad.
Częstym powodem niechęci do wątróbki jest jej pochodzenie i wygląd. Nawet po obróbce jest ona nadal mało przekonująca. Tymczasem wątróbka jest niezwykle bogata w składniki odżywcze (jest źródłem żelaza, cynku, witaminy A, D, B2, B12 i kwasu foliowego) i warto się w niej rozsmakować. Oczywiście nie zapominajmy, że wątróbka jest organem oczyszczającym organizm z toksyn. Ponadto przedawkowanie witaminy A również może być groźne, szczególnie dla kobiet w ciąży. Dlatego należy pamiętać, że nie powinno się jej spożywać zbyt często. Jednak raz w tygodniu na pewno nie zaszkodzi. 😉
Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten przepis - wątróbka tak przyrządzona jest smaczna i w końcu wygląda apetycznie. 😋 A gotowanie zajęło mi dosłownie 20 minut! Takie obiady lubię najbardziej.
Sałatka z wątróbką drobiową, grzankami i pestkami słonecznika
Lista składników
(aby posiłek był bardziej syty, podałam sałatkę z kaszą bulgar)
- ok. 500 g wątróbki drobiowej;
- opakowanie mieszanki sałat;
- dwie cebule;
- garść pestek słonecznika;
- 3 - 4 kromki chleba żytniego (równie dobrze może być inny rodzaj pieczywa, np. chleb tostowy);
- 50 g masła (ja użyłam masła klarowanego);
- oliwa z oliwek / olej lniany lub inny ulubiony olej, który sprawdzi się w połączeniu z sałatą;
- sól, pieprz;
- koperek;
- 1 torebka kaszy bulgar.
Sposób przygotowania
Do gotującej wody wrzuć torebkę kaszy bulgar i gotuj przez 15 minut.
Wątróbkę oczyść i dokładnie umyj, następnie usmaż ją na maśle z pokrojoną cebulą przez 2 - 3 minuty z każdej strony. Gdy będzie odpowiednio zarumieniona, a cebulka zmięknie, przypraw solą i pieprzem. Pokrojone pieczywo podsmaż na niewielkiej ilości masła.
Na talerzu nałóż porcję kaszy. Następnie obok połóż sałatę, na której ułożysz przygotowaną wątróbkę, grzanki. Posyp koperkiem i pestkami słonecznika, a na koniec skrop sałatę oliwą.
Pamiętaj!
Wątróbkę dopraw dopiero po usmażeniu. Wcześniejsze dodanie soli może spowodować, że wątróbka zrobi się twarda i będzie miała gorzkawy smak.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.