"W cieniu" Diane Chamberlain


w cieniu diane chamberlain


Podobno wiara czyni cuda. Otwiera zamknięte drzwi. Dodaje siły, aby radzić sobie z tym, co przygniata i ciąży tak bardzo, że czasami brakuje tchu. Pozawala dostrzec więcej, a czasami pokazuje to, czego może tak naprawdę nie ma. 


To właśnie z taką wiarą mierzyłam się, czytając najnowszą powieść Diane Chamberlain, W cieniu. Niezachwianą, pełną nadziei i miłości. Wiarą, która przekracza granice rozumu. Bo gdy w grę wchodzi zdrowie i szczęście tych, których się kocha, wszystko inne schodzi na dalszy plan. Okrywa je cień. 


 W cieniu Diane Chamberlain


w cieniu diane chamberlain


W takich chwilach, gdy nie rozpamiętywał bólu i poczucia straty, zadawał sobie pytanie, czy to spotkało jego rodzinę nie bez przyczyny. Jaką miał wyciągnąć z tego naukę? Nie widział żadnej. Tylko okrutny żart okrutnego Boga.

To, co gnębi Liama jest pewnie bliskie każdemu, komu choroba zabrała ukochaną osobę. Liam - jeden z głównych bohaterów powieści Chamberlain. To młody mężczyzna, który połowicznie stracił żonę. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego połowicznie? Bo jego żona, Mara żyje, ale jest sparaliżowana od czasu porodu ich synka. Jedyną formą kontaktu jest uśmiech, który automatycznie pojawia się na twarzy kobiety. 


Liam nie jest w tym sam. Ma Sheilę - teściową, która pomaga mu w wychowaniu rocznego synka. Jest także Joelle, przyjaciółka jego i Mary, która na równi opiekuje się nieuleczalnie chorą kobietą. Niemniej każdego dnia Liam czuje, że jego życie utknęło w martwym punkcie. Poczucie odpowiedzialności nie pozwala mu ruszyć naprzód, a każdy krok ku normalności wywołuje w nim falę wyrzutów sumienia. To właśnie jest również powodem, dla którego odtrąca Joelle - swoją powiernicę, bratnią duszę, współtowarzyszkę w cierpieniu. 


Joelle. Choroba przyjaciółki niesamowicie ją poruszyła, dlatego z łatwością przychodzi jej niesienie pomocy najbliższym Mary. Kobieta tak bardzo angażuje się w ich życie, że jest w stanie usunąć w cień własne potrzeby, aby zagwarantować im spokój. Oddanie i lojalność sprawiają, że Joelle łamie swój własny kodeks wierzeń i zwraca się o pomoc do uzdrowicielki, która rzekomo wiele lat temu uratowała jej życie.w cieniu diane chamberlainChamberlain ponownie porusza wrażliwe nuty czytelnika, bo W cieniu to bardzo emocjonalna książka. Ukazuje dylemat młodego mężczyzny, który choć stracił bezpowrotnie żonę, nadal czuje się w obowiązku trwać przy niej. Jednocześnie skazując siebie i maleńkie dziecko na życie w niepełnej rodzinie. Ponadto bardzo ciekawie zarysowana jest tu postać matki Mary - kobiety, uparcie wierzącej, że jej córka kiedyś wyzdrowieje i przytuli swojego synka. Tym samym Sheila nie dostrzega, jak wielką presję wywiera na Liamie. Chamberlain przedstawiając relacje teściowej i zięcia, dała czytelnikowi namiastkę tragedii, jaka spotyka rodziny dotknięte tak ciężką chorobą. Wybory, przed którymi stawia je los czasami oscyluje wokół decyzji etycznie wątpliwych, a z pewnością dyskusyjnych. 


Choroba Mary, która staje się niemym bohaterem powieści W cieniu, to tylko punkt wyjścia dla poruszenia przez autorkę tematyki medycyny alternatywnej. Czasami osoby na co dzień twardo stąpające po ziemi, związane zawodowo z medycyną konwencjonalną stają się bezradne w obliczu cierpienia. I to właśnie wtedy są gotowe wyrzec się swoich przekonań, lat nauki, przekroczyć granice wyznaczone przez umysł, aby pomóc tym, których kochają. 


W książce W cieniu, podobnie jak we wszystkich powieściach Diane Chamberlain, można dostrzec pewną klamrę, spinającą całą opowieść w spójną całość. Tajemnica z przeszłości to ulubiony motyw autorki, którym często posługuje się tworząc swoje historie i to właśnie ona połączy wszystkich bohaterów powieści. Ponadto Chamberlain ponownie wykorzystała retrospekcje, dzięki czemu akcja toczy się dwutorowo, aby zbiec się pod koniec powieści.


Na uwagę zasługuje również tytuł, który jest bardzo trafny. Cień otula wszystkich bohaterów niczym mgła. Każdy z nich musi mierzyć się z konsekwencjami dokonywanych wyborów lub splotami okrutnego losu, często spychając w tytułowy cień własne pragnienia.


Chamberlain kolejny raz mnie nie zawiodła. Otrzymałam niebanalną historię, która skłania do refleksji i dyskusji. I choć po przeczytaniu już wielu książek autorki zaczynam zauważać pewne niedociągnięcia - niektóre wątki aż się proszą o więcej - to jednak wciąż są to powieści, które nie pozostają obojętne. W cieniu nie zmieniła mojego życia, ale z pewnością spędziłam z nią przyjemnie czas.
* * *


DANE TECHNICZNE

W cieniu Diane Chamberlain
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN 9788380694286


Recenzje innych książek Diane Chamberlain:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger