Niema niemoc. Recenzja powieści "Chcę cię usłyszeć" Diane Chamberlain

do-utraty-tchuWyobraź sobie, że jedyna forma porozumienia ze światem, jaką znasz zostaje Ci odebrana. Z dnia na dzień stajesz się niemy. Słowa, które do tej pory wypuszczałeś z prędkością światła wypełniają Cię od środka. Wzbierają niczym lawa, która nie może wydostać się na powierzchnię. Dusisz się własną bezradnością, uczucia gubią się w labiryncie niemocy, a Ty z coraz większą rezygnacją zamykasz się w ciszy. A przecież masz dopiero pięć lat... Pięć lat! 

Koszmar, prawda? Jednak dla Emmy, jednej z bohaterek powieści Chcę cię usłyszeć Diane Chamberlain, staje się to codziennością. do-utraty-tchuŚwiat Emmy to mama Laura, tata Roy i dziadziuś, który pewnego dnia postanawia przenieść się do innego świata. Mama często wychodzi, ale bardzo kocha Emmę. Wtedy dziewczynka zostaje z tatą, który często jest smutny i krzyczy na nią, aby wciąż mu nie przeszkadzała. Bo Emma lubi mówić, naprawdę dużo mówić. Do czasu. Do czasu, gdy pewnego dnia mama znowu musi wyjść, a tata jest tak smutny, że sięga po broń i wyrusza na spotkanie dziadkowi... I wtedy Emma wie, że już nie może być niegrzeczna i przestaje się odzywać.

Czy nieznana zupełnie Laurze i Emmie, samotna starsza pani może być kluczem do przerwania milczenia dziewczynki? Dlaczego ojciec Laury tak bardzo nalegał, aby kobieta odwiedziła staruszkę w domu opieki i zajęła się nią? I dlaczego ta znajomość skutkuje samobójczą śmiercią Roya? 

Chamberlain nie traci formy. Kolejna powieść autorki nie pozostaje złudzeń, że wyobraźnia pisarki nie zna granic. Niesamowita intryga, splot niecodziennych zdarzeń i rodzinne tajemnice - to wszystko sprawia, że od książki wprost nie można się oderwać. 

Znamienna dla powieści Chamberlain jest wielowątkowość akcji. Autorka często dopuszcza do głosu kilka postaci, pozwalając czytelnikowi dogłębnie poznać przedstawianą historię. Potęguje to uczucie ciekawości i chęci poznania dalszych losów bohaterów. Ponadto lekkość prowadzenia narracji, barwne sylwetki i nieoczywistość wydarzeń sprawiają, że każda książka Chamberlain jest po porstu lekturą obowiązkową.

Gorąco polecam!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger