Ciasto czekoladowe z orzechami


Ciasto czekoladowe


Jesień choć piękna, kolorowa, nawet z mgłą i deszczem dość urokliwa, często jawi się jako depresyjna. Ostatnie dni były ciężkie już z samego faktu codziennego wstawania o świcie, a pogoda nie ułatwiała mi dotrwanie do weekendu. Przekraczając próg domu, niegrzecznie wypchnęłam całotygodniowy trud i znużenie, zatrzaskując im drzwi przed nosem. 

Takie chwile przypominają mi, że na całe zło tego świata niezastąpiona jest czekolada. Podana na gorąco, obsypana orzechami - to gwarancja wszechogarniającej miłości. Długo się nie zastanawiając, zaszyłam się w kuchni i powitałam nadchodzący weekend okropnie czekoladowym ciastem. W całym mieszkaniu unosi się słodko-mdlący zapach, w każdym kącie palą się świece, a ja pochłaniam kolejny kawał ciasta, zajadając jesienną chandrę. Ciasto czekoladowe z orzechami Lista produktów:


1 tabliczka gorzkiej czekolady;
garść obranych orzechów włoskich (niewielka miseczka);
1 kostka masła lub margaryny;
1 szklanka mąki pszennej;
3/4 szklanki cukru;
4 jaja;
2 łyżki kakao;
1 łyżeczka proszku do pieczenia;
1 łyżeczka cukru waniliowego.


Ciasto czekoladoweSposób przygotowania:

Ciasto

200 g masła roztapiamy i odstawiamy do schłodzenia. Teraz siekamy orzechy i 3/4 czekolady i zostawiamy pod ręką - niedługo będą nam potrzebne.


Ciasto czekoladowe


Oddzielamy żółtka od białek (do białek dodajemy szczyptę soli i odstawiamy na bok). Następnie żółtka ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym. Do przygotowanej masy dodajemy stopniowo wystudzone masło, mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao.

Ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy wraz z wcześniej przygotowaną czekoladą i orzechami (troszeczkę orzechów zostawiamy do dekoracji). Delikatnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy, którą wylewamy na wcześniej przygotowaną formę o wymiarach 10 x 25 cm.

Ciasto pieczemy przez około 40 minut w temperaturze 180 - 200 stopni Celsjusza.


Do utraty tchuPolewa

W niedużym garnuszku roztapiamy pozostałą część masła i czekolady (proponuję dodać 2 łyżeczki cukru, bo polewa może być dość gorzka). Schłodzoną polewę wylewamy na gotowe ciasto i dekorujemy orzechami.

Ciasto czekoladowe

Ciasto czekoladowe


Nie wiem, czy u Was działa ta sama zasada, ale u mnie gotowanie i jedzenie to chyba sposób na wszystkie smutki. Nieskromnie dodam, że ciasto wyszło pyszne.

Serdeczności!
 Ola ♥


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger