Urlop idealny, czyli mój sposób na tanie i udane podróżowanieUwielbiam podróżować. I niekoniecznie mam na myśli dalekie, egzotyczne wakacje, bo takie jeszcze gdzieś na mnie czekają. Jednak uważam, że nawet wycieczka do oddalonego kilka kilometrów miejsca może być naprawdę emocjonująca. Co więcej jestem głęboko przekonana, że odkrycie każdego nieznanego nam terytorium może okazać się naszą podróżą życia. Wszystko zależy od nastawienia, chęci i pragnienia poznawania nowego. 

Nie będę przesadzać i przekonywać Was, że jestem odważną podróżniczką, gotową na największe szaleństwa. Nic podobnego! Jednak od kilka lat odkrywam w sobie pasję do zwiedzania i staram się ją pielęgnować. Przez ten czas wypracowałam pewien sposób na tanie i udane podróżowanie - dziś chciałabym Wam o nim opowiedzieć. 

A wracając do szaleństwa i odwagi to gorąco polecam Wam blog Na nowej drodze życia Asi i Adama (blog/ Facebook). Jest to młode małżeństwo, które na początku września wyruszyło w autostopową podróż przez świat! Odwiedzili już takie miejsca, jak Litwę, Estonię, Rosję, Kazachstan, Chiny, Tybet, Filipiny, Wietnam, Kambodżę, Tajlandię, Laos, Birmę, a to wszystko z wyciągniętym w górę kciukiem! Ciężko to ogarnąć, dlatego po prostu musicie to zobaczyć. Ja śledzę ich podróż i kibicuję im z całego serca. Asię znam osobiście - razem studiowałyśmy przez 5 lat, a nawet mieszkałyśmy pod jednym dachem, więc wiem, że jest osobą pełną pasji, radości, z ogromną wiarą w ludzi. 

A teraz moje małe podróże. :) Tak się jakoś złożyło, że od kilku lat nasz wyjazdowy urlop przypada w maju. Dlaczego wyjazdowy? Otóż jest to dłuższy czas wolny od pracy, kiedy możemy gdzieś się wybrać. W wakacje prowadzę zajęcia dla dzieci, więc zazwyczaj pozwalam sobie na tydzień urlopu i wtedy wyruszamy najczęściej na kilka dni nad morze. Jednak to właśnie maj jest miesiącem, który spędzamy w podróży. Jak planujemy nasze wakacje? Postaram się przedstawić to w kilku krótkich punktach poniżej. 

Zapraszam! GDZIE? 
CZYLI IDEALNE MIEJSCE NA URLOP

Cudownie, jeśli macie sprawdzony sposób na wypoczynek - to znaczy wiecie, jak lubicie spędzać czas. To kluczowa kwestia w wyborze miejsca, które powinniście obrać za cel podróży. My jesteśmy zgodni - kochamy aktywny wypoczynek, czyli chodzenie, zwiedzanie, pokonywanie kolejnych szlaków. Dlatego w maju pakujemy plecaki, wygodne obuwie, nieprzemakalne kurtki i ruszamy w góry. Po drodze robimy sobie kilka przystanków i zwiedzamy miasta, których jeszcze nie widzieliśmy. 

Fajną alternatywą są również wycieczki jedno-, dwudniowe, wykupione w biurze podróży. My w ubiegłym roku wybraliśmy się tak z Karpacza do Pragi. To był niesamowity czas! Zdaję sobie sprawę z pewnych stereotypów - większość wyobraża sobie takie podróże w geriatrycznym towarzystwie. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze - towarzyszyli nam bardzo ciekawi ludzie, a po drugie - mieliśmy tak zabawnego przewodnika, że po 3 godzinach bolał mnie brzuch ze śmiechu, a po całym dniu miałam skurcz twarzy! :D 

Reasumując, musicie poważnie zastanowić się nad wyborem miejsca. Pomyślcie, czego w danym momencie potrzebujecie. Pamiętajcie, że to ma być wypoczynek, a po powrocie musicie wrócić pełni energii do pracy. My jesteśmy przekonani, że to właśnie górskie szlaki są tym, za czym tęsknimy cały rok.


KIEDY?
CZYLI IDEALNY CZAS NA URLOP

Gdy już zdecydujecie, gdzie w tym roku się wybierzecie, musicie zaplanować czas wakacji. Niektórzy są zmuszeni zgłosić plan urlopowy już pod koniec roku kalendarzowego. My właśnie należymy do tej grupy. Warto pomyśleć o wyborze czasu pozasezonowego. Dlaczego? To proste, wtedy ceny są znacznie niższe. Nasz pierwszy majowy urlop był z przymusu, jednak już kolejne były świadomym wyborem. Kiedy okazało się, że za nocleg zapłacimy 20 zł od osoby w naprawdę bardzo wygodnym pensjonacie, to nie mieliśmy już żadnych wątpliwości. CZYM?
CZYLI IDEALNY SPOSÓB NA PODRÓŻOWANIE

Kolejną istotną decyzją jest wybór transportu. Nie wiem na ile jesteście skłoni zrezygnować z wygody. My po prostu wybieramy najtańszą opcję. Z pomocą przychodzi nam również czas wyjazdu - wcześniej zaplanowany urlop, pozwala nam na kupno biletu na długo przed wakacjami. Muszę Wam się pochwalić, że z roku na rok się wyrabiam. :D W ubiegłym roku dojechaliśmy z Olsztyna do Wrocławia za 60 zł (cena biletu dla dwóch osób), w tym roku zaś kupiliśmy bilety za 50 zł! Uważam, że przejechanie Polski za 25 zł od osoby to świetny wynik. 

Jaki środek transportu wybieramy? Jesteśmy wierni Polskiemu Busowi. Po pierwsze - cena, po drugie - wygoda, po trzecie - darmowe Wi-Fi. :) Często również podróżujemy pociągami regionalnymi lub przeróżnymi busikami. 


CO?
CZYLI IDEALNY PLAN URLOPU

Jestem zwolenniczką planowania. Uwielbiam proces tworzenia listy miejsc, które koniecznie musimy zwiedzić. Nie oszukujmy się, najczęściej mamy jakiś zarys geograficzny, ale o wielu ciekawostkach turystycznych możemy nie wiedzieć. Dlatego warto przed wyjazdem przejrzeć kilka przewodników i wypisać sobie punkt po punkcie, gdzie powinniśmy się wybrać. Ja idę krok dalej, bo rozpisuję sobie trasy i planuję każdy dzień pobytu. Nie ma czasu na nudę i zastanawianie się, gdzie dziś ruszamy. Mamy obrany cel i wiemy, że każdy dzień będzie wypełniony po brzegi. Nic nam nie umknie.

------------  ------  ♥  ------  -------------

Tak w skrócie przedstawia się mój sposób na tanie i udane podróżowanie. Nie jest to odkrywcze, ale tak uporządkowany plan urlopu pozwala nam spędzić naprawdę fantastycznie czas. Nie martwcie się, nawet tym najlepiej przygotowanym zdarzają się przygody. Najważniejsze, żeby zabrać ze sobą dobry humor i przyjmować niespodzianki, które szykuje nam los. 

Pamiętajcie, aby witać każdy wschód słońca z myślą, że będzie to dobry dzień! ♥ 


Zakopane, widok z Gubałówki

Zakopane jesienią, Droga pod Reglami

Zakopane, Dolina Małej Łąki - jedno z piękniejszych miejsc, w których byłam. ♥

Karpacz

Karpacz

Karpacz, Schronisko Samotnia

Praga, Katedra św. Wita

Praga

Praga, Ogrody Wallenstaina

Kraków - punktem obowiązkowym są miejsca pachnące książkami.
Wszystkie biblioteki, księgarnie i antykwariaty są moje! :D

Wrocław, Ostrów Tumski

Za kilkanaście dni czeka nas kolejna podróż - już odliczam dni do wyjazdu. W tym roku za cel obraliśmy Wrocław, Szklarską Porębę i Wiedeń. Mam nadzieję, że będzie to intensywny i pełen wrażeń czas.

A Wy jaki macie sposób na udane podróżowanie?  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger