Olsztyńskie ścieżki

Olsztyn


Olsztyn to zdecydowanie moje miejsce. Każdego dnia z pełnym przekonaniem wtapiam się w miejską przestrzeń, świadomie kroczę gwarnymi ulicami, wsłuchuję się w donośny głos mieszkańców i oddycham ich powietrzem. Czasami tylko zbaczam z głównej drogi, aby wydeptać własne ścieżki na mapie Olsztyna. I choć gubię się, przedzieram przez codzienność, odpycham rutynę i burzę jego spokój, to on pozwala mi poznać swoją łaskę. Jest wyrozumiały i pozwala mi czasami oddalić się, abym mogła wrócić stęskniona.

Taki jest mój Olsztyn. Ta wewnętrzna przynależność nie dusi mnie, nie ogranicza i nie więzi. Gdy tylko czuję taką potrzebę, pakuję walizkę i ruszam w drogę. Jednak to właśnie tu zawsze wracam. Nie potrafię zrozumieć głosów niechęci, że jest beznadziejnie, nudno i bez perspektyw. Takim "nielubisiom" proponuję wyjąć z zatęchłego płaszcza kolorową kredkę, pozdejmować przyklejone pajęczyny i wlać trochę barwy w ten czarno-biały krajobraz! Bo u nas są naprawdę fajne miejsca. Wystarczy trochę poszukać, nie znajdziecie tego na złotej tacy. Nie chce mi się wyliczać, ale grzech nie wspomnieć o naszym Teatrze Jaracza i fenomenalnych przedstawieniach ze świetnymi aktorami, o ciekawych inicjatywach kulturalnych i pięknych widokach. Owszem, może mam trochę łatwiej, bo moja praca po części zmusza mnie do bycia na bieżąco. I właśnie dzięki temu mam ogromną świadomość potencjału, który gdzieś w ciemnym kąciku drzemie w młodych ludziach Olsztyna. Pssst, czas się obudzić.

Mam jeszcze taki mały, uśmiechnięty skarb przy boku, który czasami wyciąga mnie z moich ciepłych, bezpiecznych ścian. To Katiuszka, która często wynajduje świetne miejsca. I tak ramię w ramię przemierzamy ulice Olsztyna. 

W ostatnim czasie właśnie dzięki Kasi zaznaczyłam dwa kolejne miejsca na mojej osobistej mapie: Entre Culturas (szkoła języka hiszpańskiego w Olsztynie) oraz Farsha Cafe

------------ ------ ♥ ------  ------------

Do Entre Culturas wybrałyśmy się na kurs robienia tapas - hiszpańskich przekąsek. Oprócz świetnej zabawy, poznałam przesympatycznych ludzi, kilka ciekawostek z kultury hiszpańskiej, na własne oczy zobaczyłam jak przyrządza się ośmiornicę i choć nie znam języka to nie czułam żadnej bariery. 


Entre Culturas

Entre Culturas

Entre Culturas

tapas

tapas
Kasia w akcji

tapas

Sangria
Sangria - tradycyjny hiszpański napój alkoholowy

tapas

tapas

tapas

tapas

tapas

Entre Culturas


Wczoraj zaś, klucząc miedzy kamiennymi ulicami Starego Miasta, znalazłyśmy kamienicę. W jej oknach odbijały się tańczące płomienie ognia. Przeszywające zimno sobotniego popołudnia popychało nas ku drewnianym drzwiom. Gdy tylko przekroczyłyśmy próg, a przed nami roztoczył się widok Frasha Cafe, w całości utrzymanej w orientalnym klimacie, wiedziałyśmy, że spędzimy tu cudowny czas. 


Farsha Cafe

Farsha Cafe

Farsha Cafe

Farsha Cafe

Farsha Cafe

Farsha Cafe

Farsha Cafe
Ciasto różano-kokosowe z orzechami i suszonymi daktylami,
a do tego herbata po turecku z kardamonem i dużą ilością cukru.
Po prostu niebo w gębie! :)

Farsha Cafe
Chlebek beduiński

------------  ------ ♥ ------  ------------

Kiedyś, studiując twórczość Jerzego Ignaciuka (olsztyńskiego pisarza), przedzierałam się przez stosy jego wywiadów. Po pierwszej fascynacji jego utworami, gdy potrafiłam z dystansem krytyka spojrzeć na jego dokonania, uderzył mnie pewien smutny fakt. Ze słów Ignaciuka sączyła się straszna tęsknota za wolnością, która nie potrafiła udźwignąć kompleksu prowincji artysty. Jednak nie to wzbudziło mój smutek, a ta niemoc bijąca po oczach. Ignaciuk nie żył w czasach, gdzie granice były zamknięte. To był Olsztyn czasów znanych artystów, którzy odnosili niemałe sukcesy w Polsce. Z tego okresu zapamiętałam coś, co wciąż pobrzmiewa w mojej głowie: prowincja to nie świat, który nas otacza, lecz stan naszego umysłu. 

Lubię moje miasto - ścieżki, które już wydeptałam, ale i te, które wciąż czekają aż zabłądzę i je odkryję. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz swój ślad. Każdy Twój komentarz sprawia mi ogromną przyjemność.

Copyright © 2016 Do utraty tchu. Uważniej , Blogger